בשבוע שעבר היה לנו את העונג לארח את מנהלת מרכז הגישור של מרילנד בארצות הברית, לוריג צ’קרודיאן. היא הגיעה לישראל לשבוע על מנת להעביר סדנא יחודית בכנס גישורים ובין היתר היא העבירה מספר השתלמויות במרכזי הגישור בקהילה ברחבי הארץ. אחת ההשתלמויות נעשתה אצלנו במוזאיקה והתמקדה במודל של הקשבה אינקלוסיבית (Inclusive Listening) כבסיס לגישור אינקלוסיבי (Inclusive Mediation). זו הייתה חוייה יוצאת דופן וחדשנית עבורנו, ההיחשפות למודל מסקרן ומעניין. לוריג הציגה בפנינו את הגישור האינקלוסיבי- מודל מעצים של גישור המבוסס על שיקוף העוצמה של הרגשות והערכים העולים בגישור על מנת לקדם גישה של שיתוף פעולה המבוסס על הגדרה עצמית של הצדדים ורצונם להגיע להבנות מוסכמות בשותפות.

הרחבה על המודל ותיאור מדוייק שלו כפי שהוא מוגדר על ידי מרכז הגישור של מרילנד עצמו, ניתן למצוא בשני הקישורים הבאים של מרכז הגישור של מדינת מרלינד. בקישור השני אף ניתן למצוא סמינרים אינטרנטיים שהעבירה לוריג יחד עם חבריה לצוות.

האתגר שלנו כעת הוא מציאת הזדמנות ללמוד יותר את המודל הזה ולחשוב על האפליקציות שלו, כמו גם על התרגום שלו, למרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה בישראל
.