לפני כחודש וחצי, לאחר פעילות אינטנסיבית של הועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אישרה הועדה את החוק לקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק מסדירה את הקמתה של “הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית”, רשות ייעודית שתפעל תחת משרד השיכון ותרכז תחתיה את כל נושא ההתחדשות העירונית בארץ. נציגי מוזאיקה השתתפו לאחרונה גם בישיבות הועדה בכנסת וגם ביום-עיון שהתקיים במשרד הבינוי והשיכון לדיון במבנה ובדרכי הפעולה של המינהלת החדשה שתקום.

החוק החדש מעגן בתוכו נושאים חברתיים שונים, ומהווה בשורה חשובה במיסוד ההתחייחסות להיבטים חברתיים בהתחדשות עירונית. בין השאר, נוגע נוסח החוק במפורש לזכויותיהם של דיירי הדיור הציבורי במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית – דיירים שעד כה זכויותיהם לא היו מוגנות, מה שגרם לדיירים אלה לחשוש מתהליכי התחדשות עירונית ולהתנגד אליהם. במסגרת החוק זוכים דיירי הדיור הציבורי לזכויות כגון הזכות לשוב לנכס המושבח, להמנע מתשלום תוספת לשכר הדירה (בחלק מן המקרים) וסיוע בתשלום עלויות התחזוקה המוגדלות שיהיו לאחר תום הפרויקט (גם, בחלק מן המקרים). כמו כן, מטפל החוק בכמה נושאים חברתיים נוספים.

החוק החדש לא יהפוך תהליכי התחדשות עירונית לחברתיים. ובכל זאת, העובדה שבמסגרת החוק החדש מטופלים נושאים חברתיים שונים מהווה בשורה לתושבי ישראל שמעוניינים לבצע התחדשות עירונית שתחזק אותם חברתית, ולא תחליש אותם ותפגע בקהילה שלהם (כפי שמתרחש כיום, למרבה הצער, לעתים קרובות).

לקריאת נוסח החוק המלא באתר ‘נבו’ – לחצו כאן, או באתר ‘כנסת פתוחה’ כאן.

לפרסום על אישור החוק בעמוד הועדה באתר הכנסת – לחצו כאן.