ביום שלישי ה-1/12/2015 נערך כנס גישורים הארצי השמיני במספר, בו כ-400 משתתפים ומשתתפות התכנסו על מנת לחשוב מחדש על עולם הגישור, הדיאלוג ובניית ההסכמות בקהילה. הכנס היה פרי עמלם ועבודת הקשה של תכנית גישורים, תכנית מטעם השירות לעבודה קהילתית במשרד הרווחה והשירותים החברתיים בשיתוף ובניהול מוזאיקה והמרכז הבין-תרבותי לירושלים. הכנס נועד במידה רבה לאפשר לעוסקים בתהליכי גישור ודיאלוג לחשוב מחדש על עתיד התחום בחברה הישראלית מכיוונים שונים ומגוונים. לשם כך, נערכו בכנס מספר רב של סדנאות, ביניהן המשתתפים יכלו לבחור ולהחליט במה הם רוצים להתמקד ובאילו נושאים הם היו רוצים להרחיב את הידע שלהם ולדון בהם עם שותפיהם לדרך.

לאחר מושב הבוקר שהתקיים במליאה, פנו המשתתפים למרחבי למידה בבוקר ובאחר הצהריים, ביניהם קידום סובלנות והפחתת גזענות במרחב הציבורי, זהותו המתחדשת של מיישב הסכסוכים, בין משפט לגישור, דיאלוג אפקטיבי, התחדשות עירונית ועוד…  אחד ממרחבי הלמידה היה פאנל בנושא של טכנולוגיה ומדיה חברתית והצורה שבה זה מתקשר לעולם הגישור בהנחיית רוני פיבלוביץ’. בפאנל הזה השתתפו צ’ארלס ארתור ג’יימס ותנא גואברה, המייסד והמנהלת של הדף “ערבים מצייצים”, לו יש כבר למעלה מעשרת אלפים לייקים. צ’ארלס ותנא הגיעו כדי להסביר על הצורה שבה הדף מתנהל, מה המטרות שלו וכיצד המטרות הללו משפיעות על התכנים שלו וצורת הניהול שלו. בנוסף, שיתפו אותנו צ’ארלס ותנא בפוסטים שצברו הרבה מאוד תאוצה, קיבלו לייקים רבים ושיתופים רבים ברחבי הרשת, על מנת לתת דוגמאות לשימוש נכון בפייסבוק אשר בעזרתו אפשר להגיע לקהל רחב. למשל, הם דיברו על כך שפוסטים ללא כל תמונה בדרך כלל לא צוברים תאוצה או על כך שפוסטים בהם יש שיתוף פעולה ותקווה מקבלים הרבה התייחסות ובעיקר התייחסות חיובית. אחד הדברים המעניינים שצויינו היה כי נראה שמעקב קבוע אחרי הדף הוביל לאנשים שצורת השיח שלהם היה יחסית קיצוני להתמתן.

אחריהם דיבר ד”ר חנן מנדל מהפקולטה למשפטים בקרייה האקדמית אונו אשר התמקד בקשר שבין המרחב הפיזי למרחב הוירטואלי ועל המעברים בין השניים. הוא הפציר בכל מי שאין לו עדיין דף פייסבוק לפתוח אחד וניסה לאתגר את המשתתפים בפאנל לחשוב על הצורה שבה אנחנו פותרים סכסוכים. היום כאשר חלק מהסכסוכים מתפתחים במרחב הוירטואלי אנו חותרים להגיע לגישור פיזי בין שני צדדים אך אולי יגיע היום בו חלק מהגישורים יהיו מתאימים לביצוע בפלטפורמה אינטרנטית כזו או אחרת. יתרה מזאת, כאשר חושבים על פניות, העלה ד”ר מנדל את החשיבות והניסיון להשתמש בדפי הפייסבוק על מנת שאלו יהפכו גורם נוסף דרכו אנשים יוצרים איתנו קשר בנוגע לגישורים להם הם זקוקים.

זו רק הדגמה קטנה לחלק מהדברים בהם המשתתפים דנו בכנס. בקרוב יצא סיכום מקיף של הכנס ושל מרחבי הלמידה השונים שהיו בו, המסקנות האישיות והפרטיות של העוסקים בגישור, בדיאלוג ובבניית הסכמות. אך יוצגו גם מסקנות רחבות יותר, ארגוניות של מרכזי הגשיור בקהילה והשותפים שלנו שלקחו חלק בכנס ושותפים לחזון ולדרך מתוך התקווה לשפר את השיח בסביבה בה אנו חיים.