בשבועות האחרונים פרצה מחאת יוצאי אתיופיה במקומות שונים בארץ. המחאה מעלה לסדר היום הציבורי את השסעים החברתיים הקיימים בחברה הישראלית המרובדת. תוכנית גישורים ומרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה המלווים על ידה מובילים בהצלחה תהליכים המקדמים סובלנות, הידברות והגברת קולו של השונה בחברה, ובין המגשרים והפעילים במרכזים נמנים גם בני הקהילה האתיופית. מתוך אמונה שמחאה זאת היא בבחינת שעת כושר עבורנו כתוכנית לשינוי חברתי לגלות סולידריות, אחריות ומעורבות מעשית- יצאנו לעצרות וההפגנות בירושלים ובתל אביב לקדם יוזמה שנקראה “מרחב הידברות”.

המטרה הייתה ליצור שיח כולל על האתגרים וגילויי האלימות בחברה הישראלית הרב גונית, על סוגיית היחסים בין תרבויות והיחס שלנו לאחר ולשונה. המרחב היה מתחם, מעין מאהל בו היה אפשר לשבת ולדבר. הוא היה פתוח לכל מי שרצה לקחת בו חלק, להקשיב לאחרים ולהשמיע את דבריו.ההגעה המוקדמת שלנו וההתאספות האיטית של הקהל איפשרה לנו, המגשרים, ליצור קשר, לדבר ובעיקר להקשיב לנוכחים. הם שמחו למצוא אוזן קשבת, וכל שאלה שנשאלה קיבלה מענה ארוך ומפורט שמורכב מחוויות אישיות, כאב אך גם תקווה. כנציגי מרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה, חשוב לנו שהחברה הישראלית תשמע את הסיפורים הללו ממקור ראשון ותכיר את הקהילה טוב יותר- לכן הגענו לתרום להדברות ולתקשורת הפתוחה בנושא. פגשנו המון אנשים ששיתפו בחוויות ובסיפורים האישיים שלהם – האתגרים, התקוות והרעיונות לשינוי. היה מרגש!

נורית:

הסתובבנו בין המפגינים ושוחחנו עם אנשים שביקשו להבין את הכיתוב על החולצות שלנו (מקדימה: “לראות כולם את כולם” ומאחורה: מרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה). כאשר הגיע אדם שאיננו מהעדה והתעניין  לגבי מטרות ההפגנה, חיברתי אותו עם המשתתפים, וביקשתי מהם לספר את הסיפור שלהם. אותו אדם סיפר, לאחר מכן, שהוא למד רבות מהשיחה.

דבורה- בהפגנה השנייה שנערכה:

מבחינת החוויה שלי, הפעם היינו פחות אנשים, אבל בגלל שזה המשך של ההפגנה הקודמת היה המשך של דיבור, האנשים מהעדה היו יותר פתוחים והתקשורת בינינו הייתה הרבה יותר טובה.  רבים מהם שמחו לפגוש אותנו שוב וגילו עניין להמשך הקשר. כמו כן, נאמרו דברים שבפעם הבאה, חשוב לפרסם ולהזמין את החברה הישראלית בכלל, את כל אלה שמתנגדים לגזענות לא רק את החברה האתיופית. במהלך ההפגנה מצאתי שותפים, שחולקים איתי את הרצון לשמור על קשר ולהוביל מהלך שכזה.

IMG_8783

IMG_8777IMG_8796