* הפרטים שונו למניעת זיהוי

הפעם הגיעו לחדר הגישור לאה ותומאס. לאה היא אישה מבוגרת, בת 83, גננת לשעבר ואלמנה הנמצאת בכיסא גלגלים ולכן צריכה עזרה בפעולות היומיום שלה. יש לה שישה ילדים אך למעט אחת, כולם גרים מחוץ לעיר. כך או כך העצמאות של לאה חשובה לה מאוד והיא לא רוצה להרגיש שהיא מכבידה ומעמיסה על ילדיה עם טיפול בה באופן יומיומי. לכן, לאה גרה בדיור מוגן ואף קיבלה אישור להעסיק עובד זר מהפיליפינים בשם תומאס שיעזור לה עם ההתנהלות היומיומית. תום נשוי ואב לשני בנים, משפחתו גרה עדיין בפיליפינים והוא מתקשר איתם בסקייפ. תומאס עובד אצל לאה כבר 6 שנים והעבודה מאוד חשובה לו, בין היתר כי אישור העבודה שלו לא מתיר לו לעזוב או למצוא עבודה חלופית. השניים הופנו לגישור על ידי העובד הסוציאלי של הדיור המוגן בשל קשיים ומתחים שעלו ביניהם בתקופה האחרונה.

במהלך הועלו אתגרים ותחושות שונים של כל אחד מהשניים.

לאה סיפרה בגישור כי היא כועסת על תומאס כיוון שלתחושתה הוא לא מתייחס אליה בכבוד- פעמים רבות היא שומעת אותו מקלל אותה בפיליפינית ומסרב להגיע לעזרתה על אף שהיא קוראת לו והוא יודע שאינה יכולה לעשות דברים רבים לבד. לעיתים, היא אפילו לא בטוחה שהוא נמצא בדירה, דבר המכניס אותה ללחץ ולתחושה של חוסר אונים. כמו כן, מאוד מעצבן אותה כשתומאס מצפה שהיא תאכל את ארוחת הערב שלה בשעה שש ואז כשהיא רעבה מאוחר יותר הוא עושה לה פרצופים או לא מוכן להכין לה אוכל. בנוסף, לפעמים ביום החופשי שלו הוא מוצא מטפלים אחרים מהדיור המוגן שיחליפו אותו אבל פעמים רבות הוא בוחר מחליפים שלא לרוחה מה שמוביל רק לעוד עומת נפש.

תומאס מצידו, סיפר כי הוא מרגיש שהגיע לקצה היכולת שלו לטפל בלאה. הוא אמר כי הוא מרגיש שהיא לא נותנת לו שום כבוד- רק צועקת עליו, מעליבה אותו מאשימה אותו בכל דבר. בנוסף, היא מצפה שהוא יהיה זמין 24 שעות ביממה וכך למשל יכין לה אוכל בשעה עשר בלילה כי היא לא מוכנה לאכול כמו כולם בשש. בנוסף, לא רק שהוא קם מספר פעמים בלילה, היא לא נותנת לו לנוח גם בצהריים ומעירה אותו על כל דבר קטן. לפעמים, בימי החופש שלו, הוא נשאר לעבוד כדי להרוויח עוד קצת כסף, אך כאשר הוא לא נשאר מצפים ממנו למצוא לו מחליף שיטפל בלאה- משימה לא פשוטה כיוון שהטיפול בלאה קשה. פעמים רבות הוא חוזר מיום החופש שלו, לעוד תלונות מצדה של לאה, הפעם על המטפל שלא היה מטפל טוב מספיק.

במהלך הגישור עלו נושאים ותחושות קשות, אך לתומאס וללאה ניתנה ההזדמנות לשמוע ולהבין איך כל אחד מהם חווה את  אותן הסיטואציות. התהליך שפך אור על כך ששניהם לא מרוצים מהמצב הקיים כרגע ושהסיבה המרכזית לפעולות של כל אחד מהם היא התסכול שהם חווים מהאינטראקציה השלילית ביניהם. כמו כן, בגישור הם הבינו ששניהם מרגישים שהכבוד אחד לשני נפגע – לאה הרגישה כי תומאס לא מכבד אותה ואת צרכיה ואילו תומאס הרגיש כי לאה לא מכבדת אותו ואת זמנו. הגישור נגמר בהחלטה של שני הצדדים להביע יותר התחשבות זה כלפי זה.

בנוסף, הם הגיעו ביחד למספר החלטות פרקטיות לחיי היום-יום שיקלו על שניהם. לדוגמא, סוכם כי בזמן שתומאס יכין ארוחת ערב לשעה שש הוא יכין גם כמה דברים קלים לשעות הערב המאוחרות, על מנת שלאה תוכל לגשת אליהם לבד ולא תפריע לו. הם בחנו ביחד את נושא המחליף ביום הפנוי, וסיכמו על מספר מחליפים רצויים וזמינים מבחינת שניהם ליום החופש של תומאס, כמו גם על הדרך בה יפעלו ביחד במקרה ותתעוררנה בעיות אחד המחליפים. בנוסף, התחייבו לנסות ולדבר אחד עם השני בצורה יותר כנה על מנת ללבן דברים לפני הסלמתם.

Old Age 1, Community