לרגל ציון יום תשעה באדר: סיפור מעולם צדק מאחה
אודות יישוב מחלוקת בין נהג הסעות לתלמידה
תשעה באדר הוא היום בו, לפני כ-2,000 שנה, הפכה המחלוקת בין בית הלל לבין בית שמאי, מחלוקת אשר החלה כשלוה וקונסטרוקטיבית (“מחלוקת לשם שמיים”), לסכסוך אלים והרסני סביב הצבעה על 18 נושאים משפטיים. סכסוך זה הביא למותם של 3,000 תלמידים. מכון פרד”ס בחר יום זה , שחל השנה ב-9 בפברואר, ליום מחלוקת לשם שמיים, יום המוקדש ללימוד ויישום מודלים לניהול קונפליקטים באופן קונסטרוקטיבי. במסגרת יוזמה זו, יועלו לבלוג של מוזאיקה טיפים וסיפורים מעולם הגישור.

אמבט (השמות בדויים), עולה מאתיופיה הלומדת בפנימייה בצפון הארץ, עלתה על הסעת תלמידים מהפנימייה לביתה. בזמן ההסעה, ביקשה ממשה, נהג ההסעות, עצירה בכדי שתוכל לעשן. משה סירב ובין השנים התפתח ויכוח. בחניית ביניים האלימות המילולית הפכה לאלימות של ממש. אמבט התלוננה במשטרה. משה פוטר מעבודתו, נשלל רישיונו והוגש נגדו כתב אישום על תקיפת קטינה הגורמת חבלה של ממש ואיומים. הוא היה נסער מאד והרגיש פגוע, אך קיבל אחריות למעשה ובקש להיפגש עם אמבט, להתנצל בפניה ולמצוא תיקון לפגיעה. מנחי צדק מאחה מטעם מוזאיקה נפגשו עם כל אחד מהמעורבים בנפרד. הפער בין הסיפורים העלה ספק לגבי האפשרות להפגיש את הצדדים. לבסוף הסכימה אמבט, שבינתיים התגייסה לצה”ל, להיפגש ולשמוע את משה. בנוסף להזדמנות להגיע להסכמה על פיצוי ותיקון, היה לשניהם צורך לברר את נסיבות האירוע.

התקיים מפגש במוזאיקה, בהנחיה של שני מנחי צדק מאחה, ולו הוזמנו משה, הנהג הפוגע ותומכיו – אשתו וחבר נעורים; אמבט ותומכותיה – אם הבית בפנימייה וחונכת שמלווה אותה; נציג קהילה, שוטר מתנדב שהיה בעבר נהג הסעות. דני, חבר הילדות שליווה את משה, סיפר כי “המפגש החל כטעון מאד, הפוגע ישב בידיים משולבות, שניהם מתוחים מאוד. הבנתי כי המתח בתהליך כזה גבוה בהרבה מזה המתקיים לקראת דיון בבית משפט, וכי הפגישה שתכליתה פיוס אינה פשוטה…”.

במפגש לכל אחד מהצדדים הייתה הזדמנות לספר את סיפורו ולתאר את ההשלכות של האירוע על חייו ולאחר מכן התומכים התבקשו להתייחס לאירוע. בין השאר, התנהגותו של משה גונתה ע”י התומכות של אמבט, שתיארו את הפגיעה הרגשית הנמשכת שחוותה. אשתו של משה הביעה צער על המעשה וציינה שזו התנהגות חריגה שאינה מוכרת לה – “כולנו אנשים. אני מקווה שיחד נמצא דרך להבנה וסליחה”

בשלב זה התבקשה אמבט לספר מה היא מבקשת כדי לתקן את הפגיעה. לאחר התייעצות עם התומכות בקשה התנצלות בכתב ופיצוי כספי שסכומו הושאר לשיקולו של הפוגע. משה נתן לנפגעת מכתב התנצלות שהכין מראש ללא קשר להסכם. המכתב נקרא בקול וריגש את אמבט והנוכחים.

לאחר התייעצות של משה עם תומכיו והצעות שנבחנו עם אמבט, הוצע לה פיצוי בסך 1500 ₪. הצדדים הגיעו להסכם שכלל את ההתנצלות, קבלת ההתנצלות ע”י אמבט ותשלום הפיצוי במקום בצ’קים דחויים. בשלב זה פנתה אמבט במפתיע למשה ואשתו והביע צער ובושה על הנזקים שנגרמו למשה בגין האירוע. התהליך הסתיים בהרגשת הקלה ופיוס. הנפגעת אמרה שאבן נגולה מליבה. הפוגע אמר שקיבל שיעור לחיים. דני סיכם ואמר כי “הסיכום היעיל ביותר לתהליך היה לראות את הנפגעת מדברת עם הפוגע ואשתו, צוחקת ומצטרפת אליהם לטרמפ עד לתחנת האוטובוס, דבר שהיה בלתי נתפש בתחילת הפגישה. קשה היה להאמין כי איך 3 שעות וחצי ( משך ההליך) קודם לכן, לא ניתן היה לנשום בחדר מרוב מתח, וכולם יוצאים נינוחים ומחויכים – דבר שלא היה קורה לעולם בהליך משפטי לא לנפגעים ולא לפוגעים…”

 

צדק מאחה הוא הליך לאיחוי פגיעה, אשר במסגרתו נפגשים פוגע ונפגע המעורבים במעשה פלילי, בהשתתפות נציגי הקהילה. בתהליך, הנפגע מקבל הזדמנות לאיחוי הפגיעה, והפוגע מקבל הזדמנות לקחת אחריות על מעשיו ולפעול באופן אקטיבי לתיקון הפגיעה בסיוע הקהילה. למידע על תוכנית צדק מאחה של מוזאיקה ניתן לפנות לגלי פיילובסקי, 072-214-8090; rg@mosaica.org.il