רבנים ומנהיגי דת מוסלמים מזהירים:

חפיפה בין יום כיפור ועיד אל אדחה השנה עלולה להוביל להתנגשויות אלימות בין יהודים ומוסלמים בעיקר בערים מעורבות.

צמרת ההנהגה המוסלמית ורבני ערים התכנסו למפגש דחוף שהתקיים במרכז מוזאיקה בראשותו של הרב מיכאל מלכיאור ובמרכז אדם בראשותו של שיח’ עבדאללה נימר דרוויש.

ההתכנסות נועדה לבחון את ההשלכות הצפויות מנסיעות במהלך החג בקרב המוסלמים, החשש מתגובות יהודים, והיערכות לפעולות מנע מצד גורמים ממסדיים וקהילתיים.

הרב הראשי הרב דוד לאו קרא לאזרחי המדינה היהודים והערבים כאחד לכבד אלה את מנהגי אלה ביום חגם: “כולנו תושבי מדינת ישראל וכולנו רוצים לדעת ולכבד שאנחנו יכולים לנהוג את מה שאנחנו רוצים… יש לכולנו את הימים המיוחדים החשובים אבל יש גם לכולנו את הדבר המשותף שנקרא “תושבי מדינת ישראל” איזהו המכובד המכבד את הבריות”.

מנהיגי הדת החליטו לצאת בהסברה משותפת בכלי התקשורת באמצעות ראיונות משותפים של רבנים ואימאמים על משמעות החגים וקריאה לכל צד לגלות אחריות אישית. מנהיגי הדת ייקראו לשני הצדדים לכבד את קדושת החגים ולהימנע מהתגרויות וממעשי אלימות.

לפיכך, מרכז מוזאיקה מזמין את התקשורת לראיין את מנהיגי הדתות בישראל לקראת יום כיפור ועיד אל אדחה.

הרב מיכאל מלכיאור אמר: “החפיפה בין יום הכיפורים ועיד אל אדחה מתרחשת השנה לראשונה לאחר 33 שנים. זו עשויה להיות הזדמנות פז של שני העמים השוכנים יחד בארץ ללמוד ולהכיר האחד את מנהגי האחר, ומאידך זו עלולה להיות גם מתכונת לאסון. ארועי הקיץ, הניכור בין האוכלוסיות, וניסיון מהומות העבר, בעכו ביום הכיפורים שלפני שש שנים, מציבים בפנינו תמרור אזהרה. ברור כי הציבור אינו מכיר את האופי השונה של מנהגי החגים. יהודים לדוגמה, אינם מודעים לכך שחלק משמחת החג של מוסלמים כולל נסיעות לקרובי משפחה ולבתי קברות כמסורת ביומו הראשון של החג, בדיוק בשעה שיהודים נמנעים מלנסוע בכלי הרכב, וכך נסיעה חגיגית ותמימה עלולה להתפש כהתגרות. לכן חשוב לנצל את החפיפה לבנין של גשר, לכבוד ולקיום בצוותא ולא חס ושלום למעשים שעלולים לדרדר יום של חג ליום של מהומות ושל חילול ה'”.

השיח בדיר ראיד וד”ר עבד אל רחמן מסרו בשם מועצת חכמי הדת והמטיפים: “השנה חל עיד אלאדחה במקביל ליום המחילה (כיפור) אצל היהודים. הם ספונים בבתיהם או בבתי הכנסת, ברחוב לא נוסעות מכוניות, בתי מסחר ובתי ספר סוגרים שעריהם כמו גם נמלי הים והאוויר, בתי עינוגים ומוסדות רשמיים וממלכתיים. כך לפי אמונתם. כל המפר קדושתו של יום זה משל פגע באותה פרטיות וייחוד. מתוך כך פרצו מספר עימותים בתחומי הקו הירוק בעקבות מעשים ספונטניים של אזרחים שהם בבחינת הפרת הקדושה ופגיעה בפרטיות ובייחודו של היום כמו נסיעה במכונית או מוזיקה רועשת בטייפ או ברדיו. הדברים גררו השלכת אבנים על אותו אדם וניפוץ מכוניתו. על אותו רקע פרצו באחת מערי הצפון בתחומי הקו הירוק עימותים בין אזרחים ערבים ויהודים. בעימותים אלה נופצו חלונות כלי רכב ונפצעו רבים, אך הם היו יכולים להימנע בקלות. דת האסלאם מכבדת את פרטיותם של האחרים ובמיוחד עמי הספר. דת האסלאם דורשת מאותם אחרים לכבד גם את פרטיותה וייחודה. מעשיהם של המוסלמים בימי חגיהם אינם מופנים כלפי איש ושומה על האחרים להבין זאת. אנו תקווה כי החג יעבור בשלום.

לפרטים נוספים ולקביעת ראיונות עם מנהיגי דת יהודיים ומוסלמים:

נורית בכרך מנכ”ל שותף מרכז מוזאיקה – 052-702-5513

שיח’ בדיר ראיד (הפוסק הראשי של התנועה האסלאמית) – 054-483-7460